iPhone 7 się nie włącza – 40mA
Witam po dłuższej przerwie! Podczas mojej nieobecności otrzymywałem wiele wiadomości prywatnych, aby podtrzymywać działanie projektu www.mikrolutowanie.pl. Dlatego więc postanowiłem dalej publikować treści związane z szeroko rozumianym mikrolutowaniem, czyli naprawami płyt głównych pod mikroskopem.
Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami pewną ciekawostką, która dostępna jest tylko dla wtajemniczonych osób z dziedziny naprawy urządzeń iPhone. Można ją poznać na szkoleniach prowadzonych w chińskich szkołach mikrolutowania. Temat dotyczy popularnego jeszcze w polskich serwisach iPhonie 7. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z serwisowaniem iPhonów 7 serii, prędzej czy później natkną się na problem, w którym przy próbie włączenia telefon zatrzymuje swoją sekwencję startową na 40mA. Na zasilaczu serwisowym widnieje prąd ok. 40mA, telefon się nie uruchamia oraz nie jest wykrywany przez iTunes oraz inne oprogramowanie po podłączeniu go do komputera. Główną diagnozą jaką najczęściej słyszymy jest: osłabienie połączenia między procesorem a płytą główną. Okazuje się jednak, że jest to błędna diagnoza.
Proponowane metody rozwiązania problemu
Możemy spotkać wiele filmików na popularnym serwisie pokazującym rozwiązanie problemu. Serwisanci napotykając na powyższą usterkę zabierają się automatycznie za poprawienie połączenia CPU z płytą główną lub za „transplantację” elementów (z ang. board swap) z uszkodzonej płyty głównej na inną sprawną. Głównym problemem jest to, że oba te rozwiązania mają realnie bardzo małe szanse powodzenia, dlatego też po tak skomplikowanej operacji otrzymać w pełni działający telefon.
Rozwiązanie problemu
Zanim zatem zabierzemy się za powyższe rozwiązania: należy wymienić cewkę L1804 (BUCK6_LX0), która pomaga obniżyć napięcie (przekształtnik buck). Co najważniejsze linia ta nie ma bezpośredniego połączenia pod procesorem. Jest ona bezpośrednio związania z PMIC (U1801). Główną przyczyną jest uszkodzenie połączenia pod cewką na skutek naprężeń występujących na płycie głównej.

Reasumując, poprawa samego połączenia między płytą główną a procesorem nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Dlaczego więc jedynie poza wymianą L1804 transplantacja najważniejszych elementów z niedziałającej płyty głównej przyniosłaby rezultat? Odpowiedź jest prosta. Otóż podczas przenoszenia wspomnianych chipów na inną sprawną płytę główną, będzie tam prawdopodobnie poprawnie działająca cewka L1804.
Bardzo proszę o wiadomości z wszelkimi tematami, jakie byście chcieli znajdować na serwisie www.mikrolutowanie.pl.
Zapisz się na newsletter
Super wyjaśnienie. Proszę o więcej takich opisów . Pozdrawiam