Najlepsze kable Lightning do ładowania iPhone

kabel lightning
Tanie kable Lightning do ładowania iPhone z technicznego punktu widzenia
Dzisiejszy artykuł opisuje kable Lightning do ładowania
z bardziej technicznego punktu. Wielu użytkowników sprzętu Apple uważa, że najważniejszym akcesorium do ładowania odpowiadającym za ładowanie iPhone’ów jest zasilacz (wtyczka do gniazdka). Jak się okazuje, równie ważnym – a nawet ważniejszym elementem przyczyniającym się do prawidłowego ładowania, a przy tym ochrony naszego iPhone’a jest kabel Lightning [z ang. Lightning to USB].
Na pewno spotkaliście się z sugestiami dotyczącymi kupowania tylko oryginalnych kabli od firmy Apple. Czy słusznie? Na pewno kupując je, chronimy swojego iPhona przed uszkodzeniami (koniecznie przeczytaj poprzedni artykuł Tristar – jakie pełni funkcje w iPhone.
Poniżej zapoznasz się o alternatywnych akcesoriach do ładowania, które spełniają standardy Apple, a co za tym idzie są bezpieczne i dużo tańsze. Mowa tutaj o produktach z certyfikatem MFi.
Na samym końcu wpisu dzielę się odnośnikiem do bardzo pomocnego artykułu związanego z dzisiejszym tematem, a także wynikiem testu budowy dwóch kabli Lightning. Zamieściłem zdjęcia przedstawiające ich wewnętrzną konstrukcję. Jednym z nich jest oryginał, który otrzymałem w pudełku wraz ze swoim iPhonem. Drugi zakupiłem na jednym z portali aukcyjnych za symboliczną kwotę kilku złotych.
Czym jest Program MFi?
Na oficjalnej stronie Apple dowiadujemy się, że jest to program m.in. dla producentów akcesoriów związanych z elektroniką, którzy chcieliby produkować akcesoria przeznaczone dla urządzeń Apple [źródło: https://apple.com].
Amerykański gigant z Kaliforni poprzez wspomniany program dba, aby produkty z poza ich fabryki sprzedawane przez inne formy mogły zawierać oryginalne, licencjonowane podzespoły wyprodukowane przez nich samych.
Na potrzeby artykułu skupimy się tylko na jednym podzespole jakim jest koprocesor uwierzytelniania, który znajduje się zarówno w kablach oryginalnych oraz tych, wyprodukowanych przez inne firmy korzystające
z programu MFi.
Kabel Lightning – trochę teorii
Najważniejszym a zarazem najdroższym elementem w produkcji kabla USB nazwanego przez Apple – Lightning jest mała płytka drukowana. Znajdują się na niej mikrochipy oraz inne komponenty, które odpowiadają za bezpieczeństwo połączenia z Twoim iPhonem. Nawiązując do wypowiedzi Jessy Jones z kanału iPad Rehab, dowiadujemy się, że koszt pozyskania małej płytki głównej do kabla Lightning zawierającej oryginalny chip E75 to koszt minimum 4 dolary tj. ok 15 PLN [stan na dzień 02.09.20].
Dodając koszt produkcji kabla, prowizję od sprzedaży jaką nalicza sobie producent oraz inne czynniki jesteśmy w stanie natychmiast odpowiedzieć sobie na pytanie czy kupowany przez nas kabel do iPhona za kwotę 10 PLN lub mniej jest oryginalny.
Budowa oryginalnego kabla Lightning z podzespołami MFi
Każdy kabel Lightning zawiera w sobie małą płytkę drukowaną zawierającą dwa bardzo ważne mikrochipy. Jednym z nich jest układ scalony E75, który komunikuje się z Tristar’em [przyp. układ kontrolujący funkcje USB]. Po synchronizacji z nim:
- Przekazuje informację o autentyczności kabla (zgodnego ze standardami narzuconymi przez Apple);
- Otrzymuje zgodę na ładowanie telefonu;
Drugim istotnym chipem znajdującym się na wspomnianej płytce drukowanej w oryginalnym kablu Lightning jest układ o oznaczeniu NX20P3 odpowiadający za ochronę przed przepięciami, czy ograniczaniem prądu. Jest on w stanie w bardzo szybki sposób odciąć prąd płynący do telefonu jeśli wystąpią jakikolwiek skoki napięcia
Budowa niecertyfikowanego kabla lightning
Biorąc pod uwagę realia biznesowe związane z obniżaniem kosztów produkcji przez wiele firm, znajdują się również zwolennicy redukowania kosztów produkcji kabli Lightning. Stąd bardzo często możemy spotkać się z podrobionymi kablami USB, które zawierają podrobiony chip symulujący układ E75. Wysyła on fałszywą informację o autentyczności kabla. Dlatego też ładowanie iPhone’a tanim kablem niewiadomego pochodzenia jest również możliwe.
Wśród układów znajdujących się w podrobionym kablu na próżno możemy szukać chipa odpowiadającego układowi NXP. Dlatego też nasz iPhone nie jest w żaden sposób zabezpieczony w razie nagłych skoków napięć, które bardzo często występują np. podczas ładowania naszych telefonów w samochodzie. Ładując iPhone’a za pomocą podrobionego kabla Lightning z samochodowej ładowarki jesteśmy najbardziej narażeni na jego uszkodzenia
Wpisując frazę „E75 MFI lightning cable connector” w popularnym chińskim sklepie internetowym ukazuje się wiele aukcji, w których to wspomniana powyżej podrobiona płytka drukowana z końcówką kabla kosztuje ok. 0,31 – 0,43 PLN za sztukę [fot.01]. Dlatego też na rynku znajdujemy całe mnóstwo kabli sprzedawanych po symbolicznych kwotach. Niestety są one bardzo niskiej jakości podróbkami, które przyczynić się mogą do uszkodzenia sprzętu wartego kilka tysięcy złotych.

Kable Lightning – porównanie
Poniżej przedstawiam wyniki testu dotyczącego budowy dwóch wspomnianych kabli Lightning [fot.02]. Ich budowa znacząco się różni. Oryginalny kabel podczas próby odkrycia zewnętrznej warstwy posiadał również metalową puszkę ochronną. Przyznam szczerze, iż płytka drukowana jest bardzo szczelnie zamknięta i stanowi nie lada wyzwanie, aby ją usunąć. Po zdjęciu metalowej osłonki ukazały się wspomniane powyżej mikrochipy. Dodatkowo pokryte są warstwą specjalnego kleju.
Kabel “podróbka” jak możemy się domyślić był bardzo delikatnie osłonięty tworzywem, z którego jest wykonany. Nie posiadał jakichś dodatkowych zabezpieczeń. Podczas wygięć końcówki może dojść do łatwego pęknięcia płytki drukowanej.

Reasumując – całkowity koszt płytki drukowanej zawierającej dedykowane układy i spełniającej standardy Apple to koszt kilkunastu złotych. Doliczając koszty produkcji kabla oraz prowizję, możemy w łatwy sposób oszacować za jaką kwotę staje się opłacalne sprzedawanie certyfikowanego kabla Lightning z certyfikatem MFi.
Postanowiłem podzielić się z Wami ciekawym artykułem. Klikając
w ten link, będziecie w stanie odróżnić podrobione kable Lightning według wskazówek od Apple.
Drodzy czytelnicy Bloga. Bardzo dziękuję za zainteresowanie jakie okazujecie odnośnie strony www.mikrolutowanie.pl. Bardzo chciałbym, żebyście napisali w komentarzu o jakich tematach chcielibyście czytać w przyszłości. Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter
Zapisz się na newsletter
Oprogramowanie do podglądania pcb wraz z schematami, co używasz? jakie polecasz?
Witam,
używam głównie ZXW oraz Wuxinji. Znam osobiście jednego z twórców Wuxinji, któremu udało się mnie namówić do używania tego oprogramowania i powiem szczerze – robi robotę.
http://www.mikrolutowanie.pl
Czy te programy posiadają schematy? Czy jeszcze musisz osobno dokupić?
Zarówno ZXW oraz Wuxinji posiadają schematy.
Pozdrawiam.
http://www.mikrolutowanie.pl
Dziękuje za odpowiedzi i czekam na nowe artykuły!
Poproszę artykuł o układzie Baseband 🙂
Pozdrawiam