Odzysk danych z iPhone’a

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda odzysk danych z iPhone’a? Jest kilka możliwości ich odzysku. W zależności od sytuacji możemy wyszczególnić m.in:

  • przywrócenie skasowanych danych w sprawnych telefonach używając do tego specjalistycznego oprogramowania
  • gdy nie została wykonana kopia danych do iCloud , a urządzene jest uszkodzone

Jako że niniejsza strona zajmuje się głównie omawianiem przypadków dotyczących napraw na poziomie płyty głównej, dlatego dzisiaj skupimy się na omówieniu pokrótce drugiego przypadku.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego iPhone’a?

Jeśli wasz iPhone jest uszkodzony, nie wykonaliście kopii zapasowej danych, a chcielibyście mieć dostęp do zdjęć i innych plików które zostały w urządzeniu – niestety wasz telefon musi się dać włączyć, aby fizycznie je odzyskać. Nie da się tak po prostu wylutować pamięci NAND urządzenia, podłączyć jej do jakiegoś zewnętrznego urządzenia i sczytać danych. Dostępne programatory NAND mogą służyć np. do odczytu/zapisu partycji SYSCFG, formatowaniu pamięci, odblokowywania Wi-Fi po naprawie itp. Nie pozwalają one natomiast odczytać zawartości pamięci.

Powodem jest to, iż pamięć NAND jest zaszyfrowana szyfrem blokowym nazwanym AES. Szyfr ten wykorzystywany również przez amerykańską wewnętrzną służbę wywiadowczą
(z ang. NSA) (źródło: wikipedia.pl).

Na stronie producenta Apple (link) znajduje się wzmianka o zastosowaniu przez nich powyższego rozwiązania w swoich urządzeniach. Niestety nie udało mi się znaleźć artykułu w języku polskim. Natomiast tu znajdują się bardziej szczegółowe informacje o szyfrowaniu AES.

Reasumując, aby odzysk danych z iPhone’a zakończył się sukcesem, musimy przywrócić go do funkcjonalności na tyle, aby się uruchomił, a także przyjął poprawny kod blokady na ekranie. Należy pozbyć się wszelkich zwarć, uszkodzeń jakie występują na płycie głównej lub uszkodzonych komponentów utrudniających włączenie się urządzenia.  Bez nich iPhone w normalnych warunkach użytkowania mógłby stracić pewną funkcjonalność. Aby wykonać kopię zapasową wspomniane funkcje są zbędne.

Po podłączeniu do linii zasilania aby uruchomić telefon i zrobić kopię zapasową danych potrzebujemy sprawne elementy takie jak :

  • PMIC , który po wciśnięciu włącznika telefonu zasila wieloma napięciami płytę główną
    w tym kilkunastoma niskonapięciowymi liniami CPU
  • procesor (CPU), który po uruchomieniu dokonuje wielu testów. Na przykład komunikuje się z innymi komponentami i urządzeniami na płycie głównej poprzez magistralę I2C
  • Baseband CPU
  • logiczny EEprom – z którym CPU również komunikuje się poprzez magistralę I2C
  • NAND, który po weryfikacji przez procesor zaczyna pracować i ładować dane.
  • oraz inne chipy (IC) i komponenty na płycie głównej, które są niezbędne do uruchomienia telefonu

Często usterki są na tyle duże że jedyną możliwością odzyskania danych jest wylutowanie z uszkodzonej płyty głównej i wlutowanie na inną sprawną m.in.: Procesora (CPU), pamięci NAND oraz logicznego EEprom’u na inną sprawną płytę główną. Do takich usterek możemy zaliczyć np. przełamaną na pół płytę główną. Na dokładniejszy opis wspomnianej operacji poświęcę w przyszłości oddzielny artykuł.

Po włączeniu telefonu musimy wpisać poprawny kod blokady, czyli co za tym idzie musimy mieć możliwość wyświetlania obrazu na ekranie oraz działający dotyk. Po podłączeniu do komputera otrzymujemy dostęp do naszych plików i możemy wykonać kopię zapasową do iCloud lub skopiować dane na inny nośnik.

Zapisz się na newsletter

1 comment add your comment

Leave a Comment