Tristar w iPhone – jaką pełni funkcję?

Wszystko co chciałbyś wiedzieć
o układzie Tristar

W niniejszym artykule pragnę przedstawić najważniejsze informacje dotyczące jednego z najczęściej wymienianych chipów w iPhone przez wszystkich techników GSM na świecie. Poniżej dowiesz się o funkcjach jakie pełni ten mały układ scalony oraz usterkach z nim związanych. Na samym końcu artykułu postanowiłem zamieścić troszkę wiedzy teoretycznej dla bardziej zaawansowanych serwisantów. Chcesz dowiedzieć się czym jest Tristar? Czytaj dalej.

Czym jest układ Tristar
w iPhone?

Tristar jest układem BGA [z ang. Ball Grid Array], który występuje w obwodzie kontrolującym funkcje USB, włączając w to ładowanie. Nie jest, tak jak sugeruje większość techników układem odpowiadającym stricte za ładowanie naszego iPhona. Kolejnym błędnie występującym stwierdzeniem może być ogólne nazywanie Tristara układem U2. Było to pierwsze oznaczenie układu Tristar zastosowane przez Apple, dlatego z biegiem czasu oznaczenia te zmieniały się wraz z nowymi modelami.

Wspomniany już powyżej chip Tristar występował już pod wieloma rozmaitymi oznaczeniami nadanymi przez producenta. Możemy wyszczególnić:

 • U2 ( iPhone 5, 5C oraz 5S),
 • U1700 ( iPhone 6 oraz 6 Plus),
 • U4500 [przyp. iPhone 6s, 6S Plus oraz SE),
 • U4001 (iPhone 7 oraz 7 Plus);

W późniejszych wersjach (od modelu iPhone 8) podobny układ występuje pod nazwą Hydra.

Jakie funkcje pełni układ Tristar?

Poniżej przedstawiłem 3 fundamentalne funkcje Tristara:

 1. Sprawdza, czy podłączany kabel do iPhone’a jest oryginalny (czy jest obsługiwany przez urządzenie) [przyp. często po podłączeniu kabla to telefonu na wyświetlaczu pojawia się napis, że podłączone urządzenie może nie być obsługiwane]
 2. Sprawdza, czy nie zostało podłączone zbyt wysokie napięcie ładowania
 3. Sprawdza 2 strony kabla lightning (każda wtyczka lightning ma dwie strony) [przyp. czasem iPhone po podłączaniu do niego kabla nie ładuje się, natomiast po wyciągnięciu wtyczki lightning i podłączeniu go ponownie wszystko wraca do normy. Może to wynikać z uszkodzonej jednej z linii, o której wspomniałem w dalszej części artykułu]

Jeśli wszystkie w/w elementy są zgodne – Tristar komunikuje się z układem odpowiadającym za ładowanie – Tigris.  Linią TRISTAR_TO_TIGRIS_VBUS_OFF włącza go,
a zarazem zgłasza gotowość telefonu do ładowania [patrz. Fot. 01].

linia TRISTAR_TO_TIGRIS_VBUS_OFF chip schemat iPhone
Fot. 01

Uszkodzony Tristar – objawy

Ze względu na wiele połączeń z innymi chipami oraz złożoność układu Tristar, usterki mogą występować pod różnymi postaciami.

Poniżej przedstawiłem 7 najbardziej charakterystycznych usterek związanych z wadliwym układem Tristar:

 1. Brak ładowania iPhona oraz brak poboru prądu przez urządzenie.
 2. Brak połączenia z komputerem.
 3. Wiadomość na ekranie „Akcesorium może nie być obsługiwane”.
 4. Nagłe rozładowywanie się baterii.
 5. Zapętlony restart telefonu.
 6. Brak możliwości włączenia telefonu (brak jakichkolwiek oznak życia).
 7. Telefon po podłączeniu do kabla Lightning nie jest wykrywany, natomiast po wetknięciu wtyczki odwrotną stroną, telefon zostaje wykryty przez PC, lub rozpoczyna ładowanie.

Przyjrzyjmy się bliżej ostatniej z wymienionych usterek na podstawie iPhone 7. Dzieje się tak, ponieważ każda wtyczka Lightning ma 2 strony, które są analizowane poprzez linie ACC1 oraz ACC2. Dokładnie mowa tutaj o pinach C5 oraz E5 na układzie Tristar (U4001). Jeśli telefon komunikuje się z kablem tylko poprzez jedną ze stron – mamy tutaj do czynienia
z niepoprawnie działającą jedną ze wspomnianych linii.
[Patrz fot. 02].

Tristar schemat chip ACC1 ACC2

Jak uniknąć uszkodzeń Tristara?

Opisywany chip jest delikatnym układem BGA. Jest podatny na skoki napięć oraz szumy elektryczne. Jak wynika ze statystyk, niewątpliwie główną przyczyną jest używanie bardzo tanich, nieoryginalnych kabli do ładowania oraz ładowarek samochodowych kupowanych np. na stacjach benzynowych. Przyczyniają się one do uszkodzeń opisywanego w artykule układu.

Na pewno słyszeliście o certyfikacie MFi (z ang. Made for iPhone). Kupując akcesoria do ładowania z poniższą naklejką macie pewność, że zostały one wyprodukowane według standardów Apple. Nie musicie kupować oryginalnych kabli, wystarczy, że kupisz kabel od producenta, który uczestniczy w programie MFi (więcej o tym przeczytasz w następnym artykule). Dzięki temu przyczynisz się do ochrony swojego telefonu [patrz Fot. 03].

MFI certyfikat made for iphone
Fot. 03

Na zakończenie zamieściłem kilka wybranych linii związanych z Tristarem.

Dla bardziej zaawansowanych

Opis poszczególnych linii na schemacie modelu iPhone 7:

 • I2C0_AP_SDA oraz I2C0_AP_SCL – CPU sprawdza, czy Tristar IC jest gotowy do pracy (wykonuje szereg testów by sprawdzić, czy układ działa prawidłowo).
 • E75_TO_TRISTAR_CON_DETECT służy do wykrywania, czy wspomniane urządzenie zostało podłączone do kabla Lightning spełniającego standardy narzucone przez Apple.
 • 90_TRISTAR_BI_E75_PAIR1_CONN_P oraz 90_TRISTAR_BI_E75_PAIR1_CONN_N  jeśli któraś z wyznaczonych linii jest uszkodzona, tryb DFU jest niedostępny. Procesor iPhona nie jest w stanie się skomunikować się z PC, do którego podłączone jest urządzenie. Dlatego też w łatwy sposób możemy wyciągnąć wniosek, iż jeśli telefon nie jest w stanie wejść w tryb DFU – mamy problem z Tristarem.
 • 90_TRISTAR_BI_E75_PAIR2_CONN_P  oraz 90_TRISTAR_BI_E75_PAIR2_CONN_N 
  w przeciwieństwie do PAIR 1, które odpowiada za komunikację PC z iPhonem, PAIR 2 odpowiada za przesył danych (odczyt oraz zapis plików).
 • Procesor w iPhone kontroluje oraz komunikuje się (przesyła dane) za pomocą UART [z ang. Universal Asynchronous Receiver/Transmitter] – Możemy też spotkać inny rodzaj komunikacji między procesorem
  a układem Tristar, a mianowicie JTAG – [ z ang. Joint Test Action Group]

W kolejnym artykule poruszę temat kabli USB typu Lightning. Dowiesz się o przewadze certyfikowanych kabli nad chińskimi podróbkami, których do obiegu została wprowadzona niezliczona liczba. W związku z tym omówię m.in. ich budowę oraz zastosowanie występujących tam mikroukładów.

Zachęcam do zapoznania się również z innymi artykułami, które znajdziesz na blogu, a także do zapisu na newsletter, którego formularz znajduje się na dole strony. Dzięki temu będziesz na bieżąco otrzymywał informacje o nowych artykułach, a także o projektach powstających na blogu.

Masz pytania lub sugestie? Możesz się ze mną skontaktować używając do tego formularza znajdującego się na mojej stronie internetowej.

Zapisz się na newsletter

3 comments add your comment

  • Kuba dziękuję za zainteresowanie :). Zachęcam do zapisania się na newsletter – tam otrzymasz niebawem wszelkie informacje na temat nadchodzących projektów i nowych artykułów. Pozdrawiam

Leave a Comment